After An Accident & Injury,you just want your life back. We're Ready To Help You! Serving Clients ThroughoutArizona, California, Florida and Texas

Bir Araba Kazasına Uğradıktan Sonra Ne Yapmalısınız?

Latest News

Trafik kazasında yaralanmış olun veya olmayın, haklarınızı korumak adına gerekli adımları atmanız çok önemlidir.

Aracınızdaki hasarın ufak olduğunu veya bedensel yaralanmalarınızın olmadığını düşünüyor olsanız bile bir Texas kaza avukatının görüşüne başvurmak her zaman iyi bir fikirdir.
Zira, sonradan hissetmeye başladığınız ağrılarınız veya sonradan ortaya çıkan bedensel yaralanmalarınız için tıbbi tedavi almak istediğinizde veya aracınızdaki hasarın aslında sizin sandığınızdan daha fazla olduğunu fark ettiğinizde, başınıza gelen trafik kazasını, sigorta talepleriniz için belgelediğinizden emin olmalısınız.

1. DERHAL TIBBİ TEDAVİ ALIN

Trafik kazasına uğradıktan sonra vakit geçirmeden tıbbi tedavinize başlayın.

911’i arayın ve polis ile itfaiye, ambulans veya acil servis yetkililerinin kaza mahalline gelmelerini bekleyin.

Sağlığınız bu aşamadaki ilk önceliğiniz olmalıdır. Eğer itfaiye veya ambulans kaza mahalline gelirse, acil service gitmeniz sizin için en iyisi olabilir.

Eğer yaralandığınızı düşünüyorsanız, acil servise gidin. Unutmayın ki, küçük bir darbe bile önemli yaralanmalara neden olabilir. İç kanama, kırık kemikler veya travmatik beyin yaralanmaları gibi yaşamı tehdit eden durumları kontrol altına almak veya bertaraf etmek için, yaralanmalarınızın ciddi olduğunu düşünmeseniz bile acil servise gitmek akıllıca olabilir.

Acil serviste tedavi görmeye karar verirseniz, acil servis personeline semptomlarınızdan herhangi birini açıklarken mümkün olduğunca detaylı bir açıklama yaptığınızdan emin olun.

Doktor semptomlarınızı bilmiyorsa, sizi doğru şekilde teşhis edip tedavi edemez. Ayrıca, tüm şikayetlerinizi doktorunuza belirtmezseniz acil servis kayıtlarınızda bu şikayetleriniz görünmez. Bu durum ise daha sonra sigorta şirketinden bedensel yaralanmalarınız ile ilgili talepte bulunurken taleplerinizi olumsuz yönde etkileyebilir.

Doktorunuzun tavsiyelerini her zaman dinleyin. Eğer aile doktorunuz ile veya diğer başka bir sağlık çalışanı ile tedavinize devam etmenizi tavsiye eder ise, doktorunuzun bu tavsiyelerine her zaman uyun.

Eğer tıbbi yardıma derhal başvurmadıysanız ve yaralandıysanız, mümkün olan en kısa sürede daha fazla vakit kaybetmeden tıbbi tedavinize başlayın.

2. “TRAFİK KURALLARI”NI BİLİN – TEXAS HUKUKU ÇERÇEVESİNDEKİ YÜKÜMLÜLÜKLERİNİZ NELERDİR?

Öncelikle, yukarıda da belirttiğimiz üzere, bedensel yaralanmalarınız ve sağlık durumunuza dair önlemlerinizi derhal almalısınız. Ancak, bir motorlu taşıt kazasına karıştıktan sonra nasıl hareket edeceğiniz ile ilgili olarak Texas yasaları çerçevesindeki yükümlülüklerinizi de bilmelisiniz.

Texas Taşıma Kanunu Başlık 7, Alt başlık C, Bölüm 550’ye göre:

Bir trafik kazası neticesinde bedensel yaralanma veya ölüm gerçekleşti ise, kazaya karışanlar derhal aşağıdaki önlemleri almalıdır:

 • Kaza mahallinde veya kaza mahalline mümkün olduğu kadar yakın bir yerde aracınızı durdurun;
 • Aracınızı kazanın gerçekleştiği yerde durdurmadıysanız, kaza mahalline geri dönün;
 • Kazaya karışan araç sürücüleri olarak, birbirinize veya araçtaki yolcuya veya kazada yaralanan herhangi bir kişiye, ad-soyad, adres, araç tescil numarası, motorlu taşıt sorumluluk sigortası bilgilerinizi verin;
 • Kazada yaralanan herhangi bir kişiye tedavinin gerekli olduğu açıkça görülüyorsa veya yaralı kişi nakil talep ederse, kişinin tıbbi tedavi için bir doktora veya hastaneye nakledilmesini veya nakledilmesi için gerekli düzenlemelerin yapılmasını sağlayın. Bir kişinin yaralanması veya ölmesi veya bir aracın normal ve güvenli bir şekilde sürülemeyecek ölçüde hasar görmesi durumunda ise ilgili polisi derhal uyarın.

Kaza mahallinde durulmaması ve olay yerinden kaçılması veya yukarıdaki kurallara uyulmamasının ağır hukuki sonuçları vardır. Buna göre, bir kişinin ölümü ile sonuçlanan kazalar için ikinci derece ağır suç (felony), çok ciddi bedensel yaralanmayı içeren kazalar için ise üçüncü derece ağır suç (felony) yaptırımları ile karşılaşmak mümkündür. Eğer daha az ciddi bedensel yaralanmayı içeren bir kaza söz konusu ise eyalet hapishanesinde beş yıla kadar veya ilçe hapishanesinde bir yıla kadar hapis cezası, 5.000 dolara kadar para cezası veya hem para cezası hem de hapis cezası yaptırımlarıyla karşılaşmak mümkündür.

Bir kaza yalnızca araç hasarını kapsadığında ise, ilgili tarafların şunları yapması gerekir:

 • Kaza mahallinde veya kaza mahalline mümkün olduğunca yakın bir yerde, trafiği gereğinden fazla engellemeden aracınızı derhal durdurun;
 • Aracınızı kazanın gerçekleştiği yerde durdurmadıysanız, kaza mahalline derhal geri dönün; ve
 • Bilgi verme ve yardım sağlama gerekliliklerine uyana kadar kaza mahallinde kalın.

Bu kurallara uyulmaması, tüm araçlara verilen hasarın 200 dolardan az olması durumunda C Sınıfı bir kabahatle veya tüm araçlara verilen hasar 200 dolar veya üzerindeyse B Sınıfı kabahatle sonuçlanabilir.

3. POLİS MEMURUNUN KAZA RAPORU HAZIRLAMASINI İSTEYİN

Polis geldiğinde, kaza raporu hazırladığından emin olun. Zira, kaza raporu, söz konusu kaza ile ilgili sigorta şirketi nezdinde talep oluşturduğunuzda size yardımcı olacaktır.

Texas Polis Memuru Kaza Raporu Nedir? (CR-3 Form)?

Texas Polis Memuru Kaza Raporu, ilgili trafik kazasının yazılı bir özetidir. Kazanın olduğu zamanı, tarihi, lokasyonu, kazaya karışan kişileri, kazaya şahit olanları, kazanın oluş şeklini ve kazada hangi tarafın hatalı olduğunu veya polis memurunun kazaya kimin sebep olduğu ile ilgili varsayımlarını içerir.

Texas Taşıma Kanunu Bölüm 550.062’ye göre, Texas polisi, trafik kazası sebebiyle bir yaralanma veya ölüm meydana geldiyse veya araçta meydana gelen hasar 1.000 dolar veya üzerindeyse Kaza Raporu (Peace Officer’s Crash Report) hazırlamakla yükümlüdür. Texas polisi ayrıca hazırlamış olduğu söz konusu kaza raporunu kazanın olduğu tarihten itibaren en geç on gün içinde Texas Ulaştırma Departmanı’na sunmakla yükümlüdür. Texas Kaza Raporlarını buradan satın alabilirsiniz.

Eğer söz konusu trafik kazası yaralanma veya ölüme sebebiyet vermedi ise veya araç hasarı 1.000 doların altında ise, yine de Mavi Form Kaza Raporunun (CR-2 Form) (Blue Form Crash Report) doldurulması sizin yararınıza olacaktır. Sürücü tarafından bu raporun hazırlanması ve tutulması hukuken bir yükümlülük değildir. Bu rapor sadece sürücünün kendi kayıtları için faydalıdır ve 1 Eylül 2017’den itibaren ise Texas Ulaştırma Departmanı’na sunulmasına veya departmanda kayıt altına alınmasına gerek yoktur.

Trafik kazasına karışan sürücülerin polisin gelmediği veya rapor tutulmasına gerek olmadığı durumlarda vakit kaybetmeksizin CR-2 Form’unu doldurmaları ve kazaya dair tüm detayları bu rapora yazmaları zaman içerisinde kaza ilgili bilgilerin unutulması ihtimaline karşı çok önemlidir.

Önemli: Bir kazadan sonra polis memuruna ifadenizi vermeden hemen acil servise götürülürseniz mümkün olan en kısa sürede bir kaza avukatını aramanız yararınıza olacaktır. Sadece bir taraf ifadesini verdiğinde, başka tanık veya başka kanıt yoksa, polis memuru genellikle sadece o tarafın söylediklerini dikkate alarak bir rapor hazırlayabilir. Bu durum ise, sigorta şirketi nezdindeki iddia ve taleplerinizi olumsuz yönde etkileyebilir. Bu gibi durumlarda, polis memuru ile iletişim kurmak ve kazada kimin hatalı olduğunu açıklığa kavuşturmak adına bir kaza avukatı ile iletişime geçmeniz sizin için en iyisi olacaktır.

4. KANIT TOPARLAYIN

Kaza mahallinin çekebildiğiniz kadar çok fotoğrafını çekin. Artık hayatımızdaki her önemli olayı belgelemek için en iyi araca sahibiz—akıllı telefon. Çoğumuzun bir iPhone’u veya yüksek çözünürlüklü kamerası olan başka bir akıllı telefonu var. Onu kullanın.

Yolun, kendi arabanızın, diğer sürücünün arabasının ve vücudunuzda oluşan yaralanmaların, morluklar, kesikler ve çizikler gibi küçük yaralanmalar da olsa, fotoğraflarını çekin. Ayrıca, diğer tarafın ehliyetinin, plakasının, sigorta kartının ve ruhsatının da fotoğraflarını çekin. Bunların yanı sıra, çevredeki binaların, trafik işaretlerinin (örn. hız sınırı işaretleri), yol ışıklandırmasının, yol koşullarının (örn. patinaj izleri, çukurlar, moloz, yağmur, buzlanma gibi) güvenlik kameralarının ve trafik ışığı kameralarının da fotoğraflarını çekin.

Kazaya tanık olmuş kişileri belgeleyin ve polisin kaza ile ilgili olarak bu kişilerin tanıklıklarına başvurduğundan ve tanıkların iletişim bilgilerini alarak Kaza Raporu’na geçirdiğinden emin olun. Polis herhangi bir tanığın ifadesini almazsa, sizin veya avukatınızın bu tanıklarla olabildiğince çabuk iletişime geçtiğinden emin olun.

Eğer sigorta şirketi hızlı davranarak tanıkların kaza ile ilgili beyanlarına başvurur ise, tanıkların beyanlarının onlarla görüşen sigorta uzmanı tarafından etkilenme olasılığı vardır.

Ayrıca, kaza sebebiyle aracınız dışında hasara uğrayan örneğin cep telefonunuz veya yolcu bölmesindeki veya bagajınızdaki diğer kişisel eşyalarınız gibi mallarınıza gelen hasarları da belgelediğinizden emin olun.

Hasar gören bu kalemleri kendi paranızla değiştirirseniz, sigorta şirketinden geri ödemelerini almak için makbuzlarınızı saklayın.

Kazanın nasıl olduğuna dair detayları unutmadan telefonunuzun notlar kısmına hemen notlarınızı alın. Diğer sürücünün hız yapıp yapmadığını, sürüş sırasında mesaj yazıp yazmadığını, dikkatinin dağılmış olup olmadığını ve alkol veya uyuşturucu etkisi altında olup olmadığını not edin.

Kazanın bir inşaat bölgesinde mi yoksa okul bölgesinde mi meydana geldiğini belgelediğinizden emin olun. Tüm bunlar, kazayı polise, avukatınıza veya sigorta şirketine anlatırken tutarlı kalmanız adına iyi bir referans olacaktır.

5. DİĞER SÜRÜCÜ İLE KONUŞMANIZI SINIRLANDIRIN

Diğer sürücü veya taraflarla olan konuşmanızı sadece fiziksel sağlıklarını kontrol etmekle sınırlandırın. Onlara iyi olup olmadıklarını sorabilirsiniz. Hata kabul etmeyin veya karşı tarafı suçlamayın. Duygusal veya düşmanca davranmayın.

Sakin olun ve polisin ilgili tarafların beyanlarını almasına izin verin. Kazanın oluş şekli ile ilgili olarak sizin beyanınız da alınacaktır.

6. HASARLI ARACINIZIN TAKİBİNİ YAPIN

Kaza sonucu aracınız sürülemez hale geldiyse, aracınızın tam olarak nerede saklandığını bildiğinizden emin olun.

Aracınızı çeken şirket size genellikle bu bilgileri içeren bir kart verir. Kazadan hemen sonra ambulansla acil servise götürüldüyseniz ve aracınızın nereye çekildiğini bilmiyorsanız, kaza mahalline gelen polis departmanını arayın.

Araç çekilmesi ve saklanması hakkında daha fazla bilgiyi burada bulabilirsiniz. Bu bilgi ayrıca kaza raporunda da yer alacaktır. Kaza raporunuzu buradan indirebilir veya aşağıdan kaza raporlarını nasıl temin edeceğinizi öğrenebilirsiniz:

 • Harris County
 • Dallas County
 • Fort Worth
 • San Antonio

7. SİGORTA ŞİRKETİ NEZDİNDE TALEBİNİZİ OLUŞTURUN

Talebinizi Oluşturmak İçin Gerekli Bilgiler

Herhangi bir sigorta şirketiyle irtibata geçmeden önce, özellikle de yaralandıysanız, bir kaza avukatıyla görüşmeniz haklarınızı korumak adına en iyisi olacaktır.

Ancak, sigorta şirketini kendiniz aramayı tercih ediyorsanız, aşağıdaki bilgileri göz önünde bulundurun ve dikkatli davranın.

Sigorta şirketleri, trafik kazası ile ilgili talepleri ikiye ayırarak inceler: Mal hasarı (araç hasarı) ve Bedensel yaralanma.

Sigorta şirketini aramadan önce, kaza raporunuzu temin edin ve inceleyin. Notlarınızı, çektiğiniz fotoğrafları ve kazaya dair topladığınız diğer tüm kanıtları da sigorta şirketi ile görüşmeden önce gözden geçirin.

Sigorta şirketi temsilcisinin size soracağı soruları olabildiğince tutarlı bir şekilde yanıtlayabilmek için hazırlık yapmalısınız. İhtiyaç duyacağınız bilgilerin çoğu kaza raporunda yer alır.

Sigorta şirketleri genellikle 24 saat açıktırlar; bu nedenle günün herhangi bir saatinde talebinizi açabilirsiniz. Sigorta şirketi temsilcisi size kazaya karışan tarafların isim, adres, doğum tarihi, araç bilgileri, araç VIN numaraları, sürücü ehliyetleri ve plaka numaraları gibi genel biyografik bilgilerinin yanı sıra kazanın tarihi, saati ve yeri ile ilgili bilgiler soracaktır.

Araç hasarınız ile ilgili olarak size aracınızın nerede olduğunu soracaklar ve aracınızda oluşan hasarı tanımlamanızı isteyeceklerdir.

En önemlisi, kazanın nasıl olduğunu soracaklardır.

Unutmayın, sigorta şirketi her zaman kazada sizin kusurunuzun olup olmadığı ile ilgili belirtiler arar ve sorularını buna göre sorarlar. Bu nedenle, sigorta şirketini aramadan önce iyi hazırlanın; özlü ve kısa konuşun. Size ayrıca kazada yaralanan olup olmadığını da soracaklardır. Sigorta şirketine nasıl cevap vereceğinize çok dikkat edin.

Örnek vermek gerekirse, kazanın daha bir saat önce gerçekleştiğini, adrenalinizin hala pompalandığını ve henüz herhangi bir yaralanma hissetmediğinizi varsayalım. Sıcağı sıcağına yaralı olmadığınızı ve kendinizi iyi hissettiğinizi düşünebilirsiniz. Henüz bir avukatla iletişime geçmediyseniz, yaralanmalarla ilgili soruları, durumunuzu sakince değerlendirme fırsatı bulduktan sonraya ertelemelisiniz.

Zira, henüz bir doktora görünmediyseniz, yaralı olup olmadığınızı bilemezsiniz. Sabah vücudunuz tutulmuş bir şekilde ve ağrı içinde uyanabilirsiniz.

Talebiniz oluşturulduktan sonra sigorta şirketi size bir talep numarası verecektir ve çoğu durumda talebiniz ile ilgilenecek olan eksperi de derhal atayacaklardır.

Tüm bu bilgileri not edin. Sigorta şirketiyle iletişim kurarken bu bilgilere ihtiyacınız olacak.

Sigorta şirketini aradığınızda konuşmalarınızı kaydettiklerini unutmayın. Bu nedenle, onlarla her konuştuğunuzda söylediklerinize dikkat edin. Size kolaylık sağlamak için, aşağıda en büyük on sigorta şirketinin iletişim bilgilerini derlemiş bulunmaktayız.

Kazanız Houston, San Antonio, Austin yani Texas’ta meydana geldiyse, büyük olasılıkla talebiniz ile ilgilenecek ofisler şunlar olacaktır:

State Farm Claims: Geico Claims:
P.O. Box 106171 P.O. Box 509105
Atlanta, GA 30348 San Diego, CA 92150
P: 844-292-8615 P: 800-207-7847
F: 855-820-6318 F: 214-442-5164
Allstate Claims: Progressive Claims:
P.O. Box 660636 17950 Preston Road, #400
Dallas, TX 75266 Dallas, TX 75252
P: 800-255-7828 P: 800-776-4737
F: 866-447-4293 F: 713-465-1504
Liberty Mutual (Safeco) Claims: USAA Claims:
P.O. Box 515097 P.O. Box 5000
Los Angeles, CA 90051 Daphne, AL 36526
P: 800-225-2467 P: 800-531-8669
F: 603-334-8181 F: 800-531-8877
Farmers Claims: American Family Claims:
P.O. Box 268994 6000 American Parkway
Oklahoma City, OK 73126 Madison, WI 53783
P: 800-435-7764 P: 800-692-6326
F: 877-217-1389 F: 866-912-5328
Nationwide Claims: Travelers Claims:
P.O. Box 182068 P.O. Box 650293
Columbus, OH 43218 Dallas, TX 75265
P: 800-421-3535 P: 800-235-3610
F: 888-669-7698 F: 877-749-0075

Kendi Sigorta Şirketiniz Nezdinde Talep Açmak

Bu aşamada bir avukatınızın olması çok önemli olabilir. Diğer sürücünün sigorta şirketiyle veya kendi sigorta şirketinizle iletişim kurmak hızla felakete dönüşebilir.

Kendi sigorta şirketiniz nezdinde kişisel yaralanma teminatı (personal injury protection – PIP) veya sigortasız / yeterli sigortası olmayan sürücü teminatı (uninsured / underinsured – UM / UIM) çerçevesinde tazminat talebi açarsanız, kendi sigorta şirketiniz ile karşı karşıya geldiğinizi unutmayın.

Priminizi senelerdir zamanında ödediğiniz ve senelerdir herhangi bir talepte bulunmadığınız için kendi sigorta şirketinizin ihtiyaç duyduğunuzda her zaman yanınızda olduğunu düşünebilirsiniz.

Ancak, unutmayın ki; sigorta şirketleri öncelikli amaçları kar gütme olan işletmelerdir ve karlarını maksimize etmek için talebinizi değerlendirmeyi geciktirmek, talebinizi reddetmek ve ödenecek miktarı azaltmak için ellerinden gelenin en iyisini yapacaklardır.

Kişisel olarak algılamayın sadece işlerini yapıyorlar!

Kendi sigorta şirketinizle görüşmeden önce bir kaza avukatıyla görüşmeniz haklarınızı korumak adına sizin için en iyisi olacaktır. Ancak, kendiniz sigorta şirketi ile iletişim kurmayı tercih ederseniz, sigorta şirketiniz ile konuşurken son derece dikkatli olun.

Talebinizi reddetmek veya talebinize dair ödeme almanızı geciktirmek için sizin kendi sözlerinizi size karşı kullanabilirler. Çoğu UM / UIM taleplerinizde telefon konuşmanızı kayıt altına almak isteyeceklerdir. Sigorta poliçelerinde de genellikle UM / UIM talebinde bulunurken verilen beyanların kayıt altına alınmasını zorunlu kılan bir hüküm vardır.

Herhangi bir beyanatta bulunmadan önce haklarınızı korumak adına bir kaza avukatı tutmanız en iyisi olacaktır. Talebinizi kendiniz ele almak istiyorsanız, son derece hazırlıklı olun ve yukarıdaki önerileri inceleyin.

Karşı Tarafın Sigorta Şirketi Nezdinde Talep Açmak

Karşı tarafın sigorta şirketi sizden kazaya dair kayıt altına alacakları veya kayıt dışı bir beyan vermenizi isterse bunu ASLA onlara vermeyin.

Karşı tarafın sigorta şirketine beyanatta bulunmanız neredeyse hiçbir zaman gerekli değildir. Sigorta şirketi size ne söylerse söylesin, onlara açıklama yapmayın.

Size ne söylerlerse söylesinler, kendi sigortalıları, görgü tanıkları ile görüşerek, kaza raporunu, kaza mahallini ve diğer her türlü delili inceleyerek, sizin beyanlarınız olmadan da sorumluluk tespiti yapacaklardır.

Sigorta şirketine kazaya dair beyanatta bulunduysanız, herşey bitmiş demek değildir. Onlara kendinizi iyi hissettiğinizi söylediyseniz ama vücudunuzdaki ağrıları şimdi hissetmeye başladıysanız, bedensel yaralanmalarınız ile ilgili olarak talepte bulunmak için geç değildir. Onlara yaralanmadığınızı söylemenizin birçok nedeni olabilir:

 • Gizli Yaralanma: Belirli yaralanmalar bir araba kazasından saatler veya günler sonra ortaya çıkabilir. Özellikle kasların, tendonların ve bağların burkulma ve gerilmeleri (yani yumuşak doku yaralanmaları) kazadan günler sonra size ağrı vermeye başlayabilir. Kazadan hemen sonra, vücudunuzun travmaya verdiği “dövüş ya da kaç” tepkisi nedeniyle farklı hissetmeyebilirsiniz; ancak ertesi sabah ağrıyla uyanabilirsiniz.
 • Ciddi Şekilde Yaralanmamış Olmak: Sigorta şirketi size yaralı olup olmadığınızı sorduğunda, bunların çok ciddi bir yaralanma anlamına geldiğini varsaymış olabilirsiniz. Bir araba kazasından sonra yaralanıp yaralanmadıkları sorulduğunda birçok kişi aslında bu soruyu yanlış yorumluyor. Sigorta şirketinin “yaralanma” derken, çok kanamanın olduğu, vücuttaki kemiklerin kırıldığı veya ciddi bir kafa travmasının olduğu durumları kastettiklerini sanıyorlar. Unutmayın, yaralanmalar farklı ciddiyet derecesinde olabilir. Bazı yaralanmalar, travmatik beyin hasarı gibi yaşamı tehdit eden nitelikte olabilir. Bazıları, kırık bir kaburga gibi orta derecelidir. Bazıları ise incinmiş bir kas gibi daha ufak derecede olabilir. Bununla birlikte, hepsi tıbbi tedavi gerektirir.
 • Finansal Nedenler: Ekonomik nedenlerden dolayı derhal tıbbi yardım almadığınız için, sigorta şirketinin yaralandığınıza inanmayacağını düşünebilirsiniz. Gerçek şu ki; sağlık sigortaları olmadığı için veya tıbbi faturaları ödeyecek paraları olmadığı için insanlar yaralandıklarında bile tıbbi tedavi almaktan endişe duyabilirler. Ancak, sigorta şirketiyle konuşmadan önce veya sonra kendinizi yaralanmış hissediyorsanız, tıbbi tedavi almak için çok geç değildir. Sağlığınız her şeyden önce gelir.
 • Önceden Var Olan Bir Yaralanmanın Ağırlaştırılması: Mevcut yaralanmalarınız ile önceden var olan yaralanmalarınızın kaza sebebiyle daha fazla ağırlaşması arasında ayrım yapmanın çok zor olacağını düşünebilirsiniz. Durumunuz kaza nedeniyle daha da kötüleştiyse, kusurlu tarafın zararlarınızdan sorumlu olacağını unutmayın (örn. tıbbi faturalar).

8. İSTİKRARLI BİR ŞEKİLDE TIBBİ TEDAVİNİZE DEVAM EDİN

Yaralanmışsanız, istikrarlı bir şekilde tıbbi tedavinize gitmeniz diğer bir deyişle, tedavinizi aksatmamanız çok önemlidir.

İstikrarlı bir tıbbi tedavi istemenizin iki ana nedeni vardır: Birincisi, sağlığınız.

İstikrarsız tıbbi tedavi sadece iyileşme sürecinizi geciktirecektir. Sağlığınızı görmezden gelmek gelecekte daha fazla tıbbi sorunlara yol açar.

İkinci nedeni ise; istikrarlı, ara verilmeden gidilen tıbbi tedavi davanıza yardımcı olur.

Tedavide verilen aralar bedensel yaralanma ile ilgili taleplerinize zarar verecek ve potansiyel uzlaşma miktarını düşürecektir. Sigorta şirketleri istikrarsız bir tıbbi tedavi gördüğünde, sizin, iddia ettiğiniz kadar yaralanmadığınızı düşünebilir.

Mantıksal olarak, eğer birisi acı çekiyorsa, kendini daha iyi hissetmek için mümkün olan her şeyi yapar. Doktorun talimatlarını görmezden gelmek ve randevularınızı aksatmak, yaralarınızı abartıyor olabileceğinizi gösterir. Elbette kimse doktora gitmeyi sevmez; ancak istikrarlı bir tedavinin olmaması sigorta şirketi nezdindeki taleplerinizi olumsuz yönde etkiler.

Ayrıca, tüm tıbbi tedavinizi kayıt altına alın. Medikal raporlarınızı, reçetelerinizi, cebinizden ödediğiniz tüm tedavi masraflarınıza ve diğer tüm tıbbi harcamalarınıza dair olan makbuzlarınızı saklayın.

9. SİGORTA ŞİRKETİ İLE İLETİŞİMİNİZİ SINIRLANDIRIN

Bir avukat tutmadıysanız, sigorta şirketi sizinle telefon, e-posta ve posta yoluyla sık sık iletişim kurmaya çalışacaktır.

Sigorta şirketi, tedavi faturalarınızın bir kısmını ödemeyi teklif edebilir ve buna ek olarak kazanın sebep olduğu sıkıntılarınız için ufak bir rakam ödemeyi de önerebilir. Eğer sigorta şirketi yetkilisi sizi telefonda yakalarsa, bedensel yaralanmalarınız hakkında çok fazla bilgi vermemeye çalışın. Sizi hazırlıksız yakalamak ve ifadelerinizdeki tutarsızlıkları kanıtlamak için ellerinden geleni yapacaklardır.

Sigorta şirketleri, medikal raporlarınızı tedarik edebilmek için gerekli olan izin formlarını size posta yoluyla veya e-posta aracılığıyla iletir. Durumunuzu bir avukat ile görüşmeden sigorta şirketlerinin gönderdiği herhangi bir izin formunu asla imzalamayın. Onlara tüm tıbbi kayıtlarınıza erişim izni vermek kesinlikle iyi bir fikir değildir!

Sigorta şirketi yetkilisiyle durumunuz hakkında konuşurken çok dikkatli olun.

Bir avukata danışmadan, sigorta şirketinin yolladığı herhangi bir ibraname veya uzlaşma anlaşmasını imzalamayın.

Örneğin, bedensel yaralanmalarınız ile ilgili talebiniz halen açık ise, araç hasarı ile ilgili olan talebinize dair ödeme yapmayı teklif ettiklerinde dikkatli olmalısınız. Size gönderdikleri ibraname, siz sadece araç hasarı talebinize dair olduğunu düşünürken, aslında çok geniş kapsamlı bir ibraname olabilir ve hem araç hasarı hem de bedensel yaralanmalarınıza dair tüm taleplerinizden sigorta şirketini ibra ettiğinizi belirten ibareler içerebilir.

Bu durum, size gönderdikleri çekler için de geçerlidir. Tüm taleplerinize dair yapılan ödeme ibaresini içeren bir çeki bozdurmak, yukarıdaki paragrafta bahsettiğimiz hem araç hasarı hem de bedensel yaralanma taleplerinizi içeren ibranameyi imzalamakla aynı etkiye sahip olacaktır.

Sözlü anlaşmalar Texas’ta yazılı olanlar gibi hukuken geçerliliğe sahiptir. Windell Gilbert v. Cherish Fitz davasına göre Dallas Temyiz Mahkemesi, kazada yaralanan kişinin, tedavi masrafları ve artı olarak 500 doların kendisine ödenmesine dair sigorta şirketinin telefonda yaptığı uzlaşma teklifini sözlü olarak kabul ettiğinde bununla bağlı olduğuna hükmetmiştir. Bu nedenle, durumunuz ile ilgili olarak sigorta şirketi yetkilisi ile telefonda konuşurken çok dikkatli olun.

10. HERHANGİ BİR KARAR VERMEDEN ÖNCE BİR KAZA AVUKATINDAN ÜCRETSİZ DANIŞMANLIK ALIN

Sigorta şirketi nezdindeki talepleriniz sonuçlanıncaya kadar taleplerinize dair alınacak birçok karar olacaktır. Aceleci olmayın. Küçük kararlar bile talep durumunuzu büyük ölçüde etkileyebilir. Çoğu araba kazası avukatı ücretsiz danışmanlık hizmeti verir. Bir avukat tutmadan kendi başınıza yola devam etmeye karar verseniz bile, en azından talebinizi nasıl doğru bir şekilde ele alacağınız konusunda tavsiye alabilirsiniz.

Related Articles
...

Houston Personal Injury Lawyer Guide

Read More
...

What if I Am Partially at Fault for My Accident in Texas?

Read More
...

What Is A Personal Injury Liability Waiver?

Read More