After An Accident & Injury,you just want your life back. We're Ready To Help You! Serving Clients ThroughoutArizona, California, Florida and Texas

BIR TIR VEYA 18-WHEELER TARAFINDAN ARACIMA ÇARPILMASI DURUMUNDA NE YAPMALIYIM?

Latest News

18 tekerlekli kamyon kaza avukatıHerhangi bir trafik kazası, ufak da olsa, zaten yeteri kadar stresli ve ürkütücüdür. Ancak, bir tır veya 18-wheeler gibi büyük ticari araçların karıştığı kazalar çok daha korkunçtur. Bu tür kazalar genellikle tırın büyüklüğü ve bazı durumlarda yükünün ağırlığı nedeniyle çok kötü sonuçlara yol açabilir. Size veya sevdiğiniz birine bir tır veya 18-wheeler gibi büyük bir araç çarparsa, sonrasında ne yapacağınızı bilmek önemlidir.

Kazadan Hemen Sonra Yapılması Gerekenler

Bir tır veya 18-wheeler gibi büyük ticari araçların karıştığı kazalarla ilgili hukuki danışmanlık almak öncelikle sağlığınız için en iyisi olmakla beraber aynı zamanda sigorta şirketi nezdindeki tazminat taleplerinizle ilgili olarak da en iyi sonuçları almanıza yardımcı olur.

ÖNCELİKLE İYİ VE GÜVENDE OLDUĞUNUZDAN EMİN OLUN VE DERHAL 9-1-1’I ARAYIN

En önemli önceliğiniz sizin sağlığınız ve güvenliğinizdir. Öncelikle güvende olduğunuzdan emin olun ve ardından 9-1-1’i arayın. Müdahale ekipleri gelene kadar aracınızda kalın. Güvenli bir konumda bulunmuyorsanız, güvende olabileceğiniz alana doğru hareket etmeye çalışın. Araçta sizden başka kişiler var ise onların sağlık durumlarını da kontrol edin. Eğer yaralılarsa onları hareket ettirmemeye çalışın ve ilk müdahale ekiplerini bekleyin.

DİĞER SÜRÜCÜ İLE BİLGİ / BELGE ALIŞVERİŞİNDE BULUNUN

Size çarpan ticari aracın sürücüsü ve çalıştığı şirket hakkında aşağıdaki bilgiler dahil olmak üzere her türlü bilgiyi edinin:

 • Kazaya karışan kişilerin adı, adresi ve telefon numarası
 • Sigorta bilgileri ve poliçe numarası
 • Araç tescil kartı
 • Tır şoförünün çalıştığı şirketin adı, adresi ve telefon numarası
 • Tırın markası, modeli, yılı, rengi ve plakası
 • VIN numarası. Genellikle sol alt ön camda ve/veya sürücü kapısının iç tarafındadır.

Eğer yukarıdaki bilgileri alamadan acilen hastaneye sevk edilirseniz, olay yerine gelen polis memurları, yukarıda belirtilen bilgileri alacak ve bu bilgileri içeren bir kaza raporu hazırlayacaktır. Dolayısıyla, kaza raporunu teslim aldığınızda yukarıdaki bilgilere de vakıf olacaksınız.

KAZA MAHALLİNE DAİR HER TÜRLÜ DETAYI NOT EDİN

Kazanın tam yerini, sokak adlarını ve adresi ve ayrıca tanıklar var ise her birinin iletişim bilgilerini not alın. Fiziksel olarak yapabiliyorsanız, aşağıdakilerin fotoğraflarını çekin:

 • Her yönden ve açıdan kaza mahalli ve çevresi
 • Yoldaki herhangi bir patinaj izi
 • Kazaya karışan her araç ve bu araçlarda meydana gelen hasarlar
 • Tır şoförünün ehliyeti
 • Yaralarınız.

Eğer araç içi kameranız varsa, tüm video çekimlerini kaydettiğinden emin olun. Tüm bu bilgiler, kazadaki sorumluluğun karşı tarafa ait olduğunu kanıtlarken ve tazminat taleplerinizde size çok yardımcı olacaktır.

HİÇ VAKİT KAYBETMEDEN 18-WHEELER KAZALARI KONUSUNDA TECRÜBELİ BİR KAZA AVUKATIYLA İLETİŞİME GEÇİN

Tır ve 18-wheeler kazaları konusunda deneyimli bir kaza avukatından hiç vakit kaybetmeden ücretsiz danışmanlık alın. Tecrübeli bir kaza avukatı size sonraki adımlar ve kaza neticesinde uğradığınız tedavi masrafları, araç hasarı, maaş/ücret kaybı ve diğer tüm zararlarınızın karşılığı olan maksimum tazminatı almanız için yol gösterecektir.

Neden Tır veya 18-Wheeler gibi Büyük Ticari Araçların Yol Açtığı Trafik Kazaları Sıklıkla Olur?

Tır veya 18-wheeler araç kazalarına neden olan en yaygın ve kanuna aykırı eylemler şunlardır:

 • Yola Dikkatini Vermemek: Araç kullanırken cep telefonuyla konuşmak, mesajlaşmak, yemek / içmek, TV izlemek veya internette gezinmek gibi.
 • Şoförün Uzun Saatler Yolda Olması: Bir tır şoförünün uzun saatler yolda olması onun uykulu olmasına, dikkatsiz bir şekilde araç kullanmasına ve hatta direksiyon başında uyuyakalmasına bile sebep olabilir.
 • Kusurlu Araç Kullanımı: Şoförün yoldayken uyuşturucu veya alkol kullanması ihtimalinde agresif veya güvensiz sürüş manevraları veya hız sınırı aşımları söz konusu olabilir.
 • Aracın Gerekli Bakımlarının Yapılmamış Olması: Özellikle tır veya 18-wheeler gibi ticari araçların bir yolculuğa başlamadan önce römorklarının ve araçtaki tüm parçalarının düzgün ve güvenli bir şekilde çalışıyor olduğundan emin olunmalıdır. Römorkun aşırı yüklenmesi, uygun olmayan bağlantı elemanları, havası sönmüş lastikler, kırık aynalar ve diğer eksik araç bakımları çok büyük kazalara neden olabilir.
 • Yetersiz Eğitimli Sürücüler veya Deneyim Eksikliği. Şirketler, kamyon sürücülerini işe alırken ihmalkâr davranabilirler. Bir başka deyişle, şoförlerin sürüş geçmişleri araştırılmadan, yasaklı madde kullanımına dair gerekli testler yapılmadan ve iyi bir sürüş eğitimi verilmeden işe alınan sürücüler büyük kazalara sebebiyet verebilir.

18-Wheeler Kazaları Konusunda Deneyimli Bir Kaza Avukatı ile Görüşün

Siz veya sevdiğiniz biri tır veya 18-wheeler gibi bir araç ile kazaya karışırsa yasal tazminat hakkınız olabilir. Bu tarz kazalar konusunda deneyimli Milano Legal Group Kaza Avukatları ile iletişime geçin, ve böylece hayatınızı tekrar bir araya getirmenize ve maksimum tazminatı almanıza yardımcı olalım. Ücretsiz danışmanlık için (855) 720-0495’i arayın. Hukuk ekibimiz 7/24 hizmetinizdedir. Bize haftanın her günü ve günün her saati ulaşabilirsiniz.

Related Articles
...

What Is the Difference in Meaning Between a Car Crash and an Accident?

Read More
...

Negotiating A Settlement With GEICO: Insurance Claim Tips & Tactics

Read More
...

What To Do After A Car Accident?

Read More