After An Accident & Injury,you just want your life back. We're Ready To Help You! Serving Clients ThroughoutArizona, California, Florida and Texas

VUR – KAÇ KAZASINDA NASIL BIR YOL İZLENMESI GEREKIYOR?

Latest News

What to Do After a Hit-and-Run
Texas’daki bir araba kazasından sonra zararlarınız için adil bir tazminat almak, hatalı sürücü kaza mahallinde durarak size bilgilerini verdiğinde bile zaten yeterince zor olabilir. Ancak vur – kaç kazasında yaralandıysanız, tazminat almak daha da güçleşebilir. Zararlarınızın karşılığı olan tazminatı güvence altına almak için vur – kaç kazalarında nasıl bir yol izlemelisiniz ve hangi adımları atmalısınız öğrenin.

Vur – Kaç Kazası Nedir?

Sürücülerin kaza gerçekleştikten sonra kaza mahallinde durma yükümlülüğü vardır. Texas Ulaşım Kanunu Bölüm 550‘ye göre, bir araba kazasına karışan sürücü, kaza mahalline mümkün olduğunca yakın bir yerde durmalı, herhangi birinin yaralı olup olmadığına bakmalı, eğer gerekli ise yardım çağırmalı, yaralanma veya maddi hasar var ise kazayı rapor etmeli ve diğer sürücü ile bilgi alışverişinde bulunmalıdır. Kaza mahallini bu yükümlülüklerini yerine getirmeden terk etmek vur – kaç olarak tanımlanır.

Vur – kaç kazasında hatalı sürücü, adını vermeden veya kazada yaralananlara yardım teklif etmeden önce olay yerinden kaçar. Bir başkasının olay yerini bulması ve yardım istemesi zaman alacağından, vur – kaç kazaları özellikle kazadan ötürü yaralanan ve/veya araç hasarı oluşan mağdurlar için tehlikeli olabilir. Vur – kaç kazaları, kaza mağdurlarının tazminat almalarını da zorlaştırabilir; çünkü ilgili sigorta şirketi nezdinde talep oluşturabilmeleri için kusurlu sürücünün bilgilerine sahip olamayacaklardır.

Vur – Kaç Kazalarının Cezai Yaptırımları

Bir trafik kazasına sebep olmak ve ardından kaza mahallini terk etmek Texas yasalarına aykırıdır. Polis sanığı yakalar ve sanığın vur – kaç eylemini gerçekleştirdiği sabit olursa, bunun ağır cezai yaptırımları vardır. Texas’da kaza mahallini terk etmek, verilen hasarların ciddiyetine bağlı olarak bir kabahat (misdemeanor) veya ağır suç (felony) teşkil edebilir. Kişi, vur – kaç eylemini gerçekleştirdiği için 10 yıla kadar eyalet hapishanesinde hapis, 500 ila 5.000 ABD doları arasında para cezası, ehliyet iptali ve diğer cezalarla karşı karşıya kalabilir.

Vur – Kaç Kazalarının Hukuki Yaptırımları

Texas’da kaza mahallini terk etmenin cezai yaptırımları olduğu gibi hukuki sonuçları da vardır. Hukuki yaptırımlar, yaralı bir mağdurun kazaya sebep olan hatalı sürücüye karşı açtığı hukuk davasının sonucunu ifade eder. Hukuki yaptırımlar, yaralı mağdurun tedavi edilerek sağlığına kavuşmasını ve mağduru kaza öncesi durumuna geri getirmeyi amaçlamaktadır. Bu hukuki yaptırımlar çerçevesinde, vur – kaç eylemini gerçekleştiren kişi, mağdurun tıbbi faturalarını, kaza sebebiyle işe gidemediği için kaybettiği ücretini, araç hasarını, kazanın sebep olduğu rahatsızlık, acı ve ıstırap ve manevi zararlarını ve daha fazlasını ödemek zorunda kalabilir. Birçok vur – kaç kazasında, vur – kaç eylemini gerçekleştiren davalı taraf, ayrıca, davalı tarafın ağır ihmali nedeniyle onu cezalandırmak ve ibret teşkil etmesi adına, ek cezai tazminat ödemek zorunda da kalabilir.

Vur – Kaç Kazalarında Yapılması ve Yapılmaması Gerekenler

Texas’da vur – kaç kazasından sonra zararlarınızın karşılığı olan tazminatı alabilmek için, kazanın mağduru olarak yapmanız gerekenler vardır. İlk olarak, vur – kaç kazasını derhal polise bildirin. Kaza mahallinden 911’i arayın. Kazaya sebep olan sürücünün vurup kaçtığını söyleyin. Sağlık görevlileri ve polis memurları gelene kadar bulunduğunuz yerde kalın. Polis geldiğinde vur – kaç kazasının nasıl gerçekleştiğini anlatın. Polise vurup kaçan sürücü hakkında aracının markası ve modeli, nereden gelip ne tarafa gittiği gibi mümkün olduğunca fazla bilgi vermeye çalışın. Bedensel yaralanmalarınız var ise tıbbi yardım alın ve tedavinize dair rapor ve faturalarınızı saklayın. Kendi sigorta şirketinizi arayarak, sigortasız / yeterli sigortası olmayan sürücü teminatınız kapsamında talebinizi oluşturun.

Olabildiğince fazla delil toplamadan vur – kaç kaza mahallini terk etmeyin. Örneğin, telefonunuzla araç hasarınızın fotoğraflarını çekin. Çekilen bu fotoğraflar kaza ile ilgili delil oluşturacağı için oldukça önemlidir. Vur – kaç kazasının yaşandığı bölgede bir araştırma yapın. Aracın bırakıldığı yere yakın iş yerlerinden birine ait kamera ya da trafik kameralarının olup olmadığını kontrol edin. Eğer aracın park edildiği bölge insanların yoğun şekilde bulunduğu ve pek çok iş yerinin yer aldığı bir bölge ise olaya şahit olmuş biri veya birileri bulunabilir. Eğer şahitleri tespit ederseniz iletişim bilgilerini alın.

Unutmayın; topladığınız herhangi bir bilgi, polisin vurup kaçan sürücüyü belirlemesine yardımcı olabilir. Ayrıca, topladığınız bilgiler, sigorta şirketi nezdinde talebinizi oluştururken size de yardımcı olacaktır. Kendi sigorta şirketinizin temsilcisi ile telefonda konuşurken vur – kaç kazası için hata veya kusur kabul etmeyin. Bir doktora görünene kadar yaralarınızla ilgili hiçbir soruya cevap vermeyin. Bir avukatla konuşmadan sigorta şirketinin size teklif edeceği anlaşmayı kabul etmeyin.

En önemlisi, eğer ciddi yaralanmalarınız var ise vur – kaç kazasını tek başınıza halletmeye çalışmayın. Sigorta şirketiniz ile zararlarınızın telafisi için yapılacak görüşmelerden maksimum faydayı almak için bir araba kazası avukatına başvurun. Sigortasız veya yeterli sigortası olmayan sürücü teminatınız var ise, bu teminatınız vur – kaç kazasından kaynaklanan zararlarınızı tazmin edebilir. Eğer böyle bir teminatınız yok ise avukatınızın, zararlarınızın tazmini için diğer alternatifleri araştırması gerekir. Deneyimli bir kaza avukatı, Texas’da vur – kaç kazalarında ne yapmanız ve ne yapmamanız gerektiği konularında size yol gösterecektir.

Related Articles
...

Can I Sue an Uninsured Driver for Damages?

Read More
...

How Much Can I Get For Lost Wages?

Read More
...

What Is the Difference in Meaning Between a Car Crash and an Accident?

Read More